BİLGİ TEKNOLOJİLERİNDEKİ GELİŞMELER, GELENEKSEL İŞ YAPIŞ SÜREÇLERİNDE HIZLI VE KÖKLÜ DEĞİŞİMİ İLE YAZILIM SINIFLANDIRMALARINDA KALİTEDE GÜVENCENİN ÖNEMİ


Kalite Güvence

SAP projeniz devam ederken veya proje sonrasında ikinci bir kontrol amacıyla kalite güvence hizmeti alabilirsiniz. Bu kapsamda aşağıdaki konularda 20 yıldan fazla iş ve danışmanlık tecrübesi olan ekip üyelerimiz sizlere özel olarak kalite güvence hizmetleri sunacaktır.

Yazılım Kalite Denetimleri, yazılım mühendislik süreçleri ve yöntemlerinin başarıyla uygulamasını garanti altına almak için kullanılan bir izleme yöntemidir. Yöntem, dünyada kabul gören CMMI, ISO 9000 gibi birçok standartlar ile uygulanabilir.

Yazılım Kalite Denetimleri; analiz, tasarım, kodlama, kod kontrol ve gözden geçirmeleri, değişiklik yönetimi, konfigürasyon yönetimi ve sürüm yönetimi gibi, yazılım geliştirme sürecinin bütün aşamalarını kapsamaktadır.

Yazılım Geliştirme Standartları

Teknik Tasarım Kontrolü

Sistem Entegrasyon ModelleriÜrün Olarak Yazılım Kalitesi

Yazılımın ürün olma özelliği açısından yazılım sınıflandırmalarından bağımsız olarak kalitesini belirleyen temel özellikleri aşağıdaki gibi sayabiliriz:

.doğruluk
.bütünlük
.kullanım kolaylığı
.çok amaçlı kullanılabilirlik
.tekrar kullanılabilirlik
.test edilebilirlik
.kapasite
.performans
.performansın kontrolu
.işletim sürekliliği
.güvenilirlik
.korunabilirlik
.düzenlenebilirlik
.belgeleme
.hazır bulunabilirlik
.bakım kolaylığı
.transfer kolaylığı
.geliştirme kolaylığı
.sorgulama yetenekleri
.raporlama yetenekleri
.grafik yetenekleri
.veri alma-veri aktarma yetenekleri
.müşteri tatminiYazılımda Kalite ve Güvence

Yazılım organizasyonlarında gerçekleştirilen kalite denetimleri, sadece kalitenin değerlendirilmesini sağlamayıp, kesintisiz olarak uygulanması gereken bir süreç olan “Süreç İyileştirme” için çok önemli girdiler sunar. Kalite Denetim sonuçlarının iyi okunması ile organizasyonel başarının yükseltilmesi için gerekli iyileştirme fırsatları yakalanabilir.